2024. április 27., szombat

Helyzetjelentés álmaim szigetéről.

Már két éve, hogy elkezdődött álmaim megvalósulása. Két éve még azt gondoltam, hogy miután megvan álmaim háza, és megmaradt felújításra a fél pénzem egy éven belül be is fogok költözni a házamba. A felújítás aztán megkezdődött, és a fél pénzem, csak a felújítás egy részének a megvalósítására lett elég. Aztán idén folytattuk. Már látom, hogy csak a gyerekdalban igaz, hogy megmarad a fél pénzem. Mint a képeken látható alakul a ház, de messze vagyunk még a beköltözéstől.







  

2024. április 26., péntek

Petőfi Centenáriumi képeslapot találtam.

Manapság a bolhapiacra általában csak tanulni, és nézelődni megyek. Amíg nincs kész az álmaim háza, helyem se nagyon van, hogy a vásárolt régiségeket elraktározzam. Legutóbb kivételt tettem, mert három darab képeslapot mindösszesen 300 Forintért vehettem meg. Az egyik képeslap a Petőfi centenárium képeslapja. A hátlapon látszik, hogy nem gyűjtői állapotban maradt meg, de én mindig is szeretettem Petőfit, és még szavalóversenyt is nyertem általános iskolás koromban Petőfi versek szavalásával.



Juhász Gyula: Petőfi-centenárium


Nevét idézik, de a szellemét nem.

Az él és gyújt szívekben, észrevétlen,

Mint a futó tűz korhadó avarban,

Terjed titokban és nő láthatatlan,

 

Míg égbe nem csap, éjbe nem világol

És pirkad tőle közel és a távol,

Hűs csillagok sápadnak rőt hevétől

És bíbor pernyék hullanak az égből


És futva futnak dúvadak riadtan:

Petőfi lángol a világviharban,

Elég babona, máglya, bamba gazság

És napod virrad, szent Világszabadság!

Forrás: Juhász Gyula: Petőfi-centenárium | Verstár - ötven költő összes verse | Kézikönyvtár (arcanum.com)

A héten munkába menet a Bajza utcában pont az egykori Petőfi ház előtt mentem el. Akkor készítettem ezeket a fényképeket a mai állapotáról.





A Petőfi-Ház létrehozását 1909-ben nem csak a Petőfi-kultusz intézményesítése sürgette, hanem az a felismerés is, hogy az írói dokumentumok, bár a nemzeti örökség részei, kívül esnek az akkori könyvtárak, múzeumok, levéltárak gyűjtőkörén. A Petőfi Társaság által indított értékőrző vállalkozás, a Petőfi-Ház tevékenysége nemcsak az akkor fellelhető Petőfi-kéziratok, könyvek és relikviák gyűjtésére terjedt ki, hanem megvásárolták Jókai Mórnak vejével, Feszty Árpáddal közös Bajza utcai házát, s a Ház így egyben Jókai emlékeknek és kultusznak is őrzője és ápolója lett. A Petőfi-Házat 1945-ben bombatalálat érte. Forrás: https://pim.hu/muzeumtortenet

2024. április 18., csütörtök

A Budavári Németek rendezvényén jártunk.

Budapesten is élnek Magyarországi Németek, és rendezvényeket is tartanak. A héten a Budavári Német Kisebbségi Önkormányzat rendezvényén jártunk. Mondhatni haza mentünk Baranyába. A Geresdlaki német önkormányzat hozta el kiállítását, és a nemzetiségi iskola néhány tanulója adott kis műsort, és adtak kis ízelítőt süteményeikből. A képek a rendezvényen készültek, saját fotók.














2024. április 7., vasárnap

Bolhapiacra menet

Ha Vasárnap – és nem vagyok vidéken, vagy nincs piros betűs ünnepnap -, akkor megyek a bolhapiacra. A Lövölde téren megyek át, és ha új kiállítás van, a kirakatban mindig megállok előtte és lefényképezem. Íme a szokásos fotósorozatom a kirakati installációról.


A kiállítás a Budapest Fotó Fesztivál 2024 hivatalos programjának része.

Lakin Ogunbanwo fotóművész 2012 óta foglalkozik Nigéria különböző etnikai csoportjainak - Yoruba, Ibo, Hausa-Fulani - hagyományos viseleteivel. Szülőhazájában a ruházat egyértelműen jelzi az etnikai identitást, mellyel kapcsolatban megfigyelte, hogy a fiatal generáció egy új vizuális kódrendszert alakít ki, egy hibrid esztétikát nyugati és tradicionális elemek vegyítésével, hogy ezáltal határozottabban kommunikálhasson önmagáról.

Ogunbanwo are we good enough című sorozata rejtélyes portrékból áll, melyek az identitással foglalkoznak. Azáltal, hogy szándékosan elrejti modelljei személyazonosságát, arra keresi a választ, hogy mi az, ami egy tágabb kulturális egységen belül meghatározza az egyént; kik lehetnek ezek az emberek, és hogyan szeretnék, hogy érzékeljük őket. A fotóprojekt kizárólag - egy nagy játékteret engedő és elengedhetetlen divatkiegészítő - a fejfedő erejével kommunikál a férfi identitásról. Ebben a sorozatában is a rá jellemző kifinomult minimalista stílust követi, a fény, a textúra, a forma és a sziluettek állnak esztétikája fókuszában.

 

Forrás: https://parallelfoundation.com/AKTUALIS-2024-04-03-29-Lakin-Ogunbanwo-NGR-are-we-good-enough

Az etnikai különbségeket bemutató kirakati installációt szemlélve jutott eszembe, hogy márciusban A Bethlen Színházban néztük meg a Szekszárdi Német Színház vendégjátékát a Nehéz csomag című előadást. Nálam volt a fényképezőgép, de annyira magával ragadott a darab, hogy csak ezt a három fényképet készítettem az előadásról. Gondolom, érzitek, hogy miért is juthatott eszembe Nigéria etnikai csoportjairól a magyarországi németekről készült színdarab.




Az audio-séta több szereplő történetén keresztül meséli el a magyarországi németek életének döntő pillanatait az 1941-es népszámlálástól az 1946-os kitelepítésig. Részeseivé válunk egy magyarországi német család életének, átérezhetjük a családtagok közötti ellentéteket, kételyeiket, fájdalmaikat, emlékeiket, és átélhetjük a megérkezést Németországba. A Nehéz csomag történelmi forrásokból valamint a Magyarországról kitelepített németekkel és leszármazottaikkal folytatott beszélgetésekből táplálkozik. A jelenetekben bemutatott események a valóságon alapszanak ugyan, de azokat az alkotók a színházi előadás számára továbbgondolták és fikcionalizálták. Forrás: https://www.dbu.hu/repertoar/nehez-csomag