2020. július 24., péntek

Cyklop garázs és sörkert a Kertész utcában


Régi elhatározásom, hogy bemutatom a CYKLOP garázst. Az egyik vasárnap el is sétáltam a Kertész utcába, hogy fényképeket készítsek róla. Erre az út túloldalán felkeltette az érdeklődésem a hatalmas parkoló és a parkolót körülvevő tűzfalakra festett képek. Valamikor ez a parkoló a Stifler kert volt. Ennek egy kisebb részén egy modern társasházat építettek fel. Ki is lóg a Kertész utca historizáló épületei közül. Azért néhány képet a CYKLOP garázs homlokzatáról is lőttem.





Stifler Kert a belváros szívében! Hallottál már sörkertről romkocsma köntösben?! Itt a helyed ha imádod a fesztiválhangulatot és gyengéd a kézműves burger csapolt sör kisérettel. Egész évben italakciókkal várunk és óriás kivetítőkön nézheted az élő sportközvetítéseket, a városban egyedülálló lelátónkról! A finomságokról a Burger Box Bp gondoskodik, bringád letároljuk és a blökit sem kell otthon hagynod. :) Forrás: http://www.findglocal.com/HU/Budapest/982378971858526/Stifler-Kert


A 250 gépkocsi befogadására alkalmas garázsépületből és az utcai fronton elhelyezkedő, iroda- és lakóházból álló együttest neves építész, a Kazinczy utcai zsinagógát is jegyző Löffler Béla tervezte. A szürke, viharvert homlokzaton foghíjas felirat jelzi, hogy ez volt egykor a Cyklop Garage, de sokan bizonyára Főtaxi-garázsként emlékeznek rá. 1924-re építette fel a Cyklop Építő és Ingatlan Rt., s különlegességét nem az utcára néző lakóház adja, hanem az udvarban álló autógarázs és műhelyépület. (Az egyemeletes garázsépületre 1928-ban második emeletet építettek.)

Az egykori garázsrészt a II. világháború után a Főtaxi használta, később autókölcsönzőként működött, ma parkolóház. Az utcai szárny egykori irodáit a II. világháború után lakásként hasznosították, az önkormányzati tulajdonú épületrész lakásai üresen állnak. A rossz állapotú, elhanyagolt, eredetileg is többfunkciós épületet modern és historizáló stílusok közös határán mozgó külső és belső kialakítása teszi egyedivé. Korszerű kialakításának köszönhetően ma is jól használható tereket találunk benne, a garázsrészeket jelenleg is eredeti rendeltetésüknek megfelelően használják.

A visszafogott neobiedermeier díszítőelemekkel ellátott lakóházrész és a modern stílusban kialakított garázs teljesen egyedi építészeti értéket képvisel, megőrzése építészettörténeti és várostörténeti szempontokból egyaránt kívánatos lenne.

2020. július 18., szombat

Egy fodrászmester szerszámai


Fél éve, hogy nálam vannak egy baranyai fodrász szerszámai. A bajai országos német nemzetiségi tanösvény egyik állomásánál lesznek kiállítva. Én kaptam feladatként, hogy az üveglap alatt kiállítva megmaradjanak az utókornak. Nézegettem, hogy milyen módon is tudom én ezeket a tárgyakat szabadtéri kiállításra alkalmas állapotba hozni.




Hamarabb elkészültem, mint amennyit tervezgettem. A tárgyakat letisztítottam a multifunkcionális szerszámommal.


A szerszámommal polírozni is tudtam.

Aztán autóra való színtelen vékony lakkal lefújtam a fém részeket. Úgy gondolom ezzel évtizedekig még tanulmányozható, hogy milyen szerszákkal is dolgoztak a fodrászok régen. Gondolom a mai gyerekeknek ezek, újdonságok. Nekem nem. Jól ismertem a gyerekkoromból. Sokszor láttam ehhez hasonlókat, amikor Gyuri bácsi a vándorfodrász nálunk járt.

2020. július 15., szerda

Az esküvői évforduló utáni hetem.


Ha már az esküvői évfordulónkról írtam, meg kell említenem, hogy az eredeti terveim szerint az évforduló utáni hetet együtt egy wellness szállodában töltöttük volna. A vírus, és feleségem munkája ezt nem engedte meg. Így maradt, hogy egyedül mentem egy hétre pihenni, és nem szállodába, hanem a saját hétvégi telkünkre.

Az elutazásom előtti hétvégére esett az évforduló. A korábban bemutatott vicces bécsi porcelán mellé, egy vicces feliratú kávéscsészét is találtam. Frau ärgere deinen mann nicht, - lefordítva a feleség nem bosszantja a férjét. Ebben a kis csészében szolgáltam fel az évforduló napján a reggeli kávét. Volt is nagy sikere.

Aztán másnap útra is keltem, hogy a hétvégi házunkat és a telket rendbe tegyem. Reggel rögtön a teraszra kitettem apám egykori padját. Ez volt a pihenő helyem napközben, ha elfáradtam.

A padról ezt az ablakot láttam. Ez a kép még az első nap készült, amikor nem történt meg az ablak pókháló mentesítése.
Az összes kerti szerszámot kivittem, tisztítottam, ha kellett rozsdátlanítottam. A végén még egy tároló polcos állványzatot is készíttetem részükre, hogy minél kisebb helyet vegyenek el a hasznos beltérből.
Az étkezőnk és a pince lejárónk. Ezek körben még az eredeti 150 éves falak a párkányig.
A padlásszoba ablakában a reggeli kávém. Az első nap reggelén egy madárka szállott az ablak külső párkányára, és benézett megtekinteni a kávémat, és lakhelyemet. Mire elővettem a gépem már ott se volt.
Napközben, többször megfigyeltem a villanydróton üldögélve.

Itt már az utolsó napom reggelén a telek előtti útról a kilátás. Ekkor mentem fel Budapestre a családért, hogy következő nap egy családi eseményen együtt legyünk újra a telken.

2020. július 11., szombat

A bécsi embertípusok

A házassági évfordulónkra apró meglepetésekkel szoktam készülni. Keresgélek valami házassághoz kapcsolódó tárgyakat, vagy vicces képeslapokat. Idén ezen a bécsi emléktányéron akadt meg a szemem. A múlt század elejének emléktárgya. Számomra azt hivatott bizonyítani, hogy milyen jól jártam. Jól jártam, mert nem egy ilyen bécsi típusú asszonyság a feleségem.

Egy kicsit a témára keresve ezekből a bécsi embertípusokból volt a századfordulón. Több is, lásd ezen a képen, ahol az enyémhez hasonló az első, amelyik a bécsi mosónőt ábrázolja, hátán a ruháskosárral. Forrás: https://events.uni-graz.at/de/detail/article/urbane-volkstypen/

 


Itt a tálkáról megismert asszonyság is, háta mögött sok-sok zöldséggel és a képeslap hátoldala. Látható, hogy ezt nem küldték el. A postai lap megnevezés a Monarchia és a szomszéd népek nyelvén is fel van tüntetve. A címzettnek és címének van kijelölt hely, ezen kívül mást nem nagyon tudott írni rá a bécsi turista.


A bécsi kofaasszonyon kívül sokféle képeslapot adtak ki, lásd ezt a két férfitípust. Forrás: https://www.mediathek.at/der-erste-weltkrieg/der-erste-weltkrieg-ausgabe-1/oesterreich-ungarn-1914/wiener-leben/

 

Bécsben ennek a vicces típusábrázolásnak még a huszonegyedik században is van folytatása, lásd ez a k ettő e századi emberábrázolást. A forrásban megjelölt hivatkozásban többet is találtok.Forrás: https://www.stadt-wien.at/wien/news/andrea-dusl-wiener-typen.html


2020. július 8., szerda

Visszajöttem a blogtérbe.



Nehéz két hét van a hátam mögött. Év elején még úgy gondoltam, hogy az eltelt két hetet szabadságon, pihenéssel fogom tölteni. Az utolsó évem, amikor még ötvenes éveiben járó fiatalembernek nevezhetem magam. Persze a fiatal jelző maradni fog jövőre is, de az életkorom átmegy majd a hatodik évtizedbe. Végül is, a hatvanas évek elején születtem.



Én terveztem, aztán a sors máshogy hozta. Egy hetet remeteként töltettem el a hétvégi telkünkön. Egyedül voltam, és egyedül pakoltam ki a ház minden helyiségét, aztán alapos takarítás, javítás, meszelés, után szelektálva több minden visszakerült a házba. Aztán a telken is sikerült lenyírnom a füvet. Az első hétvégén aztán a családdal együtt a telken ünnepeltük az egy híján kerek születésnapom.




A második héten aztán már vissza kellett mennem, dolgozni. Esténként volt időm, hogy kiolvassam az ajándékba kapott könyvek egyikét, az Örökölt sorsot.  Nem volt meglepetés, hisz én jeleztem, hogy ezt szívesen olvasnám. Rekord gyorsasággal ki is olvastam, és tovább is adtam olvasásra az önként jelentkező családtagnak.



Összességében egy tartalmas két hét volt. Fizikailag elfáradtam, de szellemileg felfrissültem. Az Édesanyám kertjéből elhozott rózsabokor is tudta, mikor kell virágoznia, így még gyermekkorom rózsaillata is jelen volt ebben a két hétben.