2019. május 11., szombat

Az Auguszta telepi helytörténeti gyűjtemény megtekintése


Korábban írtam, hogy május elsejét Csolnokon töltöttem. A csolnoki majális megtekintésén, és fényképezésén kívül bementem a helytörténeti gyűjteménybe is. Sokan voltak a majálison, a helytörténeti gyűjteményt, mégis egyedül tekinthettem meg. Mondjuk nem nagyon csodálkoztam – a majális résztvevői a Csolnokiak, és hozzátartozóik -, a majális résztvevői biztosan nagyon jól ismerték. Már a belépéskor a tárlatvezető mutatta, hogy a kis csille a telep óvodájában volt a gyereke játéka. Nagyon érdekes volt számomra, pedig én is bányavárosban nőttem fel. Az általános iskolám folyosóin levő vitrinek tömve voltak bányász ereklyékkel, így nagy újdonságokat nem láttam. A kiállításon készült képeimhez a netről kerestem Auguszta teleppel kapcsolatos réges-régi újsághíreket.



— A Csolnokiak veszedelme. A csolnoki Auguszta aknát, amely fél év alatt oly szép eredményt mutatott fel, hogy máris nagy mennyiségű szenet termel naponta s ezt a sodronykötélpályán szállítja a dorogi nagyszabású szénosztályozóba, húsvét hétfőn az éjjeli órákban nagy veszély fenyegette, a tárnát elöntötte a víz. Schmid Sándor, a csolnoki és a dorogi bányák üzemvezető bányamérnöke az éj idején azonnal a vész helyére ment s megtette a szükséges óvintézkedéseket. Ugyancsak ő vezeti a védmunkálatokat is. Az akna mentén a múlt évben közel 150 munkásházból álló telep létesült, melynek lakóit a tárnának elöntése nyomorral fenyegeti. Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/Esztergom_es_Videke_1908/?query=Auguszta%20telep%20Csolnok%20&pg=130&layout=s


Baleset. A Csolnok községhez tartozó Auguszta aknában ismét egy emberélet esett áldozatul. Haselmayer Lőrinc bányamunkás feladata volt a le s fölmenő szállító kasoknak szénnel való megtöltése, mely munkáját a bányában terjengő sűrű átláthatatlan gőz, füst igen megakadályozta. Így történhetett meg azután, hogy a szállító kas üregébe lépett, illetve zuhant, melyből ép midőn menekülni igyekezett, a fejére eresztették felülről a súlyos, vasból való szállító kast, amely a szerencsétlen munkást valósággal agyonlapította. Holtan húzták ki az üregből s az előhívott orvos csak a bekövetkezett halált alapította meg. Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/Esztergom_es_Videke_1910/?query=Auguszta%20telep%20Csolnok%20&pg=34&layout=s


Keresztény világ a bányatelepen. A dorogi bánya augusztai telepén folyó hó 26.-án impozáns keretben tartották meg az első istentiszteletet. A bányaiskola kápolnaszerüleg festett előcsarnokában volt felállítva az oltár, amelynél Majoros Károly csolnoki plébános mondott szentmisét és rövid beszédben rámutatott az üzemvezetőség, ezen nemes tettének fontos céljára. Egyben a jelenlevő Korompay Lajos bányafőgondnoknak köszönetét fejezte ki, a hívek és az iskolai növendékek nevében azért, hogy buzgó támogatásával lehetővé tette a katolikus hívek részére az istentiszteletek megtartását. A szükséges kegyszereket és miseruhákat ő Eminenciája a hercegprímás úr kegyes jóvoltából kaptak kölcsönképpen a főszékesegyház felszereléséből. Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/Esztergom_es_Videke_1920/?query=Auguszta%20telep%20Csolnok%20&pg=482&layout=s



MOVE-nak új alosztálya alakult meg folyó év ápr. 25.-én, Csolnok és Auguszta aknán. A tisztikar a következőkép alakult meg. Elnök lett: Korompai Lajos bánya-főgondnok, alelnök: Vörös János bányamester, titkár és pénztáros: Straka János pénztárnok, gazd.-főnök: Modiskó Frigyes élelemtárnok, sportszakosztály vezető: Bartolen Ipoly fővillamszerelő. Az alosztály jelenleg 40 tagból áll, azonban a tagok száma állandóan növekedik. Az új alosztály a pünkösd vasárnapján nagyszabású majálist rendez az Auguszta-akna feletti vadregényes erdőrészben. Program: Kabaré (szabadszínpadon). Pünkösdi király-választás. Kitűnő cigányzene mellett tánc. A lombsátorban kapható lesz étel és ital. A majális délután 3 órakor kezdődik. Belépődíj személyenként 10 kor. A hazafias cél érdekében a MOVE tagokat és családjukat, továbbá minden honfit és honleányt ezúton HIV meg a MOVE ezen új alosztálya. Útirány: Esztergomból Dorog, Hungária-mészkőbánya, Auguszta-akna. Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/Esztergom_es_Videke_1920/?query=Auguszta%20maj%C3%A1lis%20Csolnok%20&pg=281&layout=s


Schmidt Sándor ünneplése

Őszentsége XI. Pius pápa,, Schmidt Sándor dorogi bányaigazgatót a nagy Szent Gergely-rend parancsnoki keresztjével tüntette ki .  A kitüntetést az ünnepelt vasárnap délután ünnepélyes keretek közt veszi át.
Az ünnepelt gyönyörűen kifejlett munkahelyén, Dorogon kívül, — lelkének egész melegével csatlakozik az ünnepséghez Esztergom város közönsége is, amely több évtized óta igaz nagyrabecsüléssel szemléli, sőt sokszor csodálja azt a bámulatos Munkát, amit Schmidt Sándor — valóban minden túlzás nélkül — egyház és haza oltárán kifejt. A horizonton, amit szemünk belát, alig-alig látunk hozzá hasonlót. Testének, lelkének, érzelmi és értelmi világának minden erejét gazdagon önti ki a közélet terén, — hangtalanul, némán dolgozik és bár érje vád, gáncs, nem egy balsiker, hatalmas lelki ereje le tudja győzni ezek enerváló hatásait s újra és újra, mint friss alkotó ember jelenik meg. a magyar és hívő ember munkaerejével. Fél kézzel szüntelenül harcol, fél kézzel szüntelenül dolgozik. Harcol a föld mélyéből kitörő félelmetes vad vizek és a bányaellenségek, — harcol a nemesítetlen vad emberi lélek féktelen, romboló kitörései ellen, — s emígyen harcol, jut ideje és ereje alkotásokra is. Nagyok és hatalmasok azok a technikai eredmények, amelyek néhány évtized alatt Schmidt Sándor keze alatt Dorogot hazánk egyik legértékesebb iparhelyévé tették, — de megvalljuk őszintén — minket ennél is nagyobb csodálatba ejt a lélek ama nagysága , amellyel Schmidt Sándor a tőke és munka eme alkotásait a hideg kövön, acélon, gépen, technikán kívül az emberi lélek melegségével is telíteni törekedett.


Schmidt Sándor, mint kezdő mérnök a csolnoki Auguszta-akna tervezési és telepítési munkáival és annak üzembe helyezésével fejleszti a kerület termelőképességét. Ezzel kapcsolatban indul meg Dorog fejlődése. Megépül Dorogon a villamos áramfejlesztő telep 1 drb. 500 HP turbó-generátorral, felépítik a szénosztályozót és a sodrony kötélpályát 4 km. hosszban Dorog és Auguszta akna között.
Az esztergomi szénmedence több aknáját vízkatasztrófa sújtotta. Az elfúlt aknák, víztelenítések a kérdésével már mint kezdő mérnök foglalkozik, felkutatja az ide vonatkozó irodalom számottevő munkáit s kutatásai és tanulmányai eredményekép felállítja önálló teóriáját. 1909-ben Auguszta aknán, 1911-ben Ferenc-aknán bekövetkezett vízbetörések még inkább növelik ambícióját s nyughatatlan, akadályokat nem ismerő lelkülettel készülődik fel a már régebben elfulladt Tömedék-akna víztelenítésére 1912-ben. Nehéz, kitartó munkáját siker is koronázza. Itt nyer beigazolást, hogy felállított elmélete fedi az elért gyakorlati eredményeket s a Tömedék-akna újbóli felvirágzását érte el. Miután 1911-ben megbízást nyert a kerület vezetésére, törhetetlen és lankadatlan munkaerővel neki vág ama nagy terv előkészítésének, mellyel Dorog község mai fejlett voltának alapjait rakja le.

A kolónia bővítése és építése már 1914-ben veszi kezdetét s meg sem áll 1923 ig. 1915-ben indul meg a Reimann-altáró kihajtása és a Reimann-akna lemélyítése. 1917. év őszén bekövetkezett lyukasztás az Altáró és Reimann-akna között megindítja a széntermelést és szénszállítást az alagúton át először sűrített levegőjű, majd villamos mozdonyokkal. 1918. tavaszán kerül üzembe a modern szénosztályozó 300 waggon napi foglalkozó képességgel.
Az alagút kihajtása folytatódik, amelybe egymásután kapcsolódik be Auguszta-akna, az Altárói Óligocén bányamező, Annavölgy, végül Teréz-akna. A bányamunkálatokkal párhuzamosan fejlődik a termelés is. A termelés és munkás teljesítmény fokozásának elérésére és biztosítására egy új fejtési módot alkalmaz a hol mokkái való iszapolással kapcsolatban, amely várakozáson felül bevált.
Az üzemeknek centralizációja és fokozatos fejlődése szükségessé teszi az erőközpont további kibővítését s eléri mai nagyságát három nagy gépegységgel, amelyek összesen 18.000 lóerőt képviselnek. A vízveszély, amely nagyobb szivattyú telepek létesítését vonta maga után s amelyhez igazodott az erőtelep kibővítése nem igényli az összes előállított áramot a helyes kereskedelmi érzék diktálta a felesleges áramnak az értékesítését, világítási és ipari célokra. Ma már csaknem az egész vármegyét behálózza a vezetékháló.
A bánya részére igényelt világító anyag nehéz beszerzése és sok esetben hiánya a háború alatt a karbid-gyár létesítéséhez adott impulzust. A szénnek olcsóbb a vizi úton való elszállítása a Dunához vezető sodronykötélpálya megépítésével nyert megoldást. Felépül az új igazgatósági épület anyag- és élelemtár, a műhelyek, mentő- és tűzoltóállomás, mint jóléti intézmény, a minden követelménynek és igénynek megfelelő munkásotthon, sporttelep, munkásfürdő, kórház stb. Mind eme nagy és hatalmas alkotások azonban nem engedték zavartalanul élveznie a befejezett munka gyümölcsét.


Mint ismeretes, a közelmúltban súlyos vízkatasztrófák érték a bányakerület két legnagyobb bányáját, melyek az itteni bányászat létjogosultságát alapjaiban megrengetté'. Itt ismét bizonyítékát szolgáltatja Schmidt Sándor rendkívüli qualitásainak, mikor egy, eddig teljesen ismeretlen s nevéhez fűződő nagyhorderejű találmánnyal az elemekkel sikeresen megküzd s biztosítja hazánk e fontos bányakerületének további létét és fejlődését.
Ha végig tekintünk Schmidt Sándor m. kir. bányaügyi főtanácsos csaknem 25 éves múltján és az ez idő alatt kifejtett munkáját és nagy alkotásait tekintjük, úgy megállapítható az ó lázas és fáradhatatlan, fáradtságot nem ismerő tevékenységének zsenialitása, amellyel bekapcsolódott eme, már végkimerültnek jelzett bányavidék új életre való keltésében, felvirágoztatásában.
Működésének ismertetéséhez nem kell kommentár, mert arról ékesen beszélnek alkotásai.
Zsenialitása, elismert nagy szaktudása, nyughatatlan temperamentuma, mely mindig új problémák megoldásán rágódik, méltó helyet és örökbecsű nevet biztosít részére a magyar bányászat, ipar és köz gazdaság történetében.
Gácser János

A BÁNYAVÁLLALATOKNÁL a következő intézkedések váltak szükségessé; A csolnoki I-es akna, Auguszta-lejtakna víztelenítési munkálatainak meggyorsításával lehetőség nyílik a szomszédos és jelenleg még nem biztonságos Il-es akna „U“-mezőjének újbóli telepítésére, s ezáltal jóminőségű, könnyen jöveszthető szénterületek bekapcsolására a termelésbe. További szénvagyon feltárását szolgálja az I-es akna „F“-mező plusz 36 szintjén le- műveletlen fekütelep feltárása a fősikló újranyitása révén. Az akna oligocén-mezejében a vágathajtási sebességek meggyorsításával megfelelő fronthomlokhosszat alakítunk ki, s ezáltal koncentrált telepítési munkahelyeket biztosítunk. A többi mezőben is meggyorsítjuk a vágathajtási sebességeket és megköveteljük az üzemektől a tervszerűséget. Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/KomaromEsztergom24ora_1954_05/?query=Auguszta%20telep%20Csolnok%20&pg=26&layout=s


Stufa szakmányjel. Stufe = Gedingstufe (n)
Stufázás  stufázóval történő munkaátvétel Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_NOGR_Sk_2000_Banyaszkonyv/?pg=713&layout=s

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése