2020. augusztus 20., csütörtök

Ingyen újságnak is van hírértéke.

Már rég folytatnom kellene a blogolást. Szabadságon vagyok, és mégsem jut időm a posztok írására és közlésére. A feleségemnek segítek be, hogy az őszi egyetemi félévére felkészüljön. A kialakult járványhelyzet miatt alaposan át kell dolgozni a tananyagot, és az ajánlott irodalmat. Az úgynevezett hibrid oktatásra kell felkészülni, ami azt jelenti, hogy a kis létszámú órákat meg lehet tartani jelenléti oktatással, de a többit csak távoktatással. Arra is fel kell készülnie, hogy a könyvtárakba sem tudja elküldeni a hallgatóit, ezért olyan szakirodalmat kell ajánlania, amelyik a neten is elérhető, vagy onnét letölthető.
Így, én a feleségemnek segítek felkészülni ehhez a rendhagyó félévhez. Meg kell vallanom, hogy nekem ez nagyon teszik, és sok újat tanulok.

Történt ezen a héten, hogy az online licitálós piactéren, egy 1947-es újságra lettem  figyelmes. Egy forintról indult a licit, és rajtam kívül más nem érdekelt, ezért meg is nyertem a jelképes árért. Érdekes egy napilap volt a Magyar Nap. Első megjelenése 1947. július 19. Szombaton, az utolsó szám 1949. december 1. Csütörtökön. A forrásban jelzett cikkből azt is megtudhatjátok, hogy mely cikkek vezethettek a napilap megszűnéséhez. Forrás: https://mediatortenet.wordpress.com/2014/11/30/magyar-nap-1947-1949/


Valójában ezért a cikk miatt licitáltam rá. A feleségem fel tudja használni a Magyarországi németek történetének az oktatásához. Ebből a cikkből is látható, hogy a kitelepített svábok sokszor megpróbáltak visszaszökni. Ezen kívül én utánanéztem a cikkben emlegetett „Pfeiffert pártnak is.
A Magyar Függetlenségi Párt (MFP) egy rövid életű párt volt a második világháború utáni Magyarországon. Először 1956-ban a forradalom alatt, majd 1990-ben, a rendszerváltást követően szervezték újjá, de érdemi politikai eredményt már nem tudott elérni; vélhetően még az 1990-es évek végén feloszlatta a bíróság, mivel két, egymást követő választáson sem tudott egyetlen jelöltet sem indítani.
1947. július végén – augusztus elején alapította az FKGP-ből március végén kilépett Pfeiffer Zoltán és köre, akikhez csatlakozott a feloszlatott Magyar Szabadság Párt tagjainak egy része is. A párt nyíltan konzervativista nézeteket vallott, a nemzeti demokrácia híveként még az 1945-ös állapotokat is elutasította. Rövid fennállása és a példátlan mértékű csalások ellenére is az 1947. augusztus 31-én megtartott országgyűlési választásokon (mely később kékcédulás választások néven vonult be a köztudatba) a párt 670 751 szavazatot (13,43%) gyűjtött és 49 mandátumhoz jutott a 411 tagú parlamentben.

Nézetrendszere és a hatalmas csalások ellenére elért példátlan sikere, valamint amiatt, hogy az MFP csalásra hivatkozva petícióban támadta meg a választási eredményeket, a kommunisták azonnal fasisztának bélyegezték és panaszt nyújtottak be a választásokat felügyelő Országos Nemzeti Bizottságnál, Pfeiffer ellen pedig feljelentést tettek összeesküvés gyanújával. Az ügyben az ÁVO nyomozást indított, személyesen akkori elnöke, Péter Gábor vezetésével. A kihallgatások során (Pfeiffer nem volt a kihallgatottak közt, mentelmi joga ekkor még megvédte) állítólag különböző drogokat, főként Aktedront használtak, mely értelmi bénultságot, akaratgyengeséget okozott. A vádat képviselő Alapi Gyula, aki a választásokon SZDP színekben indult, kérte Pfeiffer mentelmi jogának felfüggesztését a kihallgatások során összegyűlt „bizonyítékokra” hivatkozva. A várható letartóztatás és bebörtönzés (kivégzés) elől Pfeiffer november 4-én külföldre menekült, nem sokkal később pedig rádiónyilatkozatban ítélte el a magyarországi eseményeket, illetve a kommunistákat. Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyar_F%C3%BCggetlens%C3%A9gi_P%C3%A1rt

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése