Végre túl vagyok a bemutatón. Nagy megkönnyebbülést jelent nekem ez, mert ez volt az első hasonló rendezvény, melyen klumpafaragóként részt vettem. Amikor tavasszal elvállaltam a felkérést, akkor még úgy gondoltam, hogy fél év bőven elég lesz a felkészülésre. Ahogy közeledett az időpont úgy jöttem rá, hogy van még mit gyakorolnom, és fejleszteni a fafaragó tudományomon. Azért összességében elégedett vagyok a végeredménnyel. Reggeltől estig voltak vendégeim, akiknek meg tudtam mutatni képen és filmen kivetítve a klumpakészítés folyamatát, és néhány mozzanatát még ki is tudták próbálni az elvitt szerszámaimmal. A rendezvényen sok tájház és település mutatta be termékeit, népviseletét, és népszokásait. Jó lett volna bejárni az összes portát, és rendezvényt, de nekem nem sikerült. Csak a bemutató helyünk közelében tudtam néha egy kis időre megnézni, mások mit hoztak és tudtam fényképeket készíteni. Alább olvasható, mely rendezvényen vettem én részt: "ALMA A FÁJÁTÓL" - Ez idei rendezvényünk mottója, kiindulópontját a „Nem esik messze az alma a fájától” szólás szolgáltatta. Ennek nyomán, a generációkon átnyúló és a tájházakhoz kötődő tudásátadás szerepére irányítjuk rá a figyelmet. A tájházak jelentik a helyi hagyományos tudás bázisát, ahol összegyűjtik és megőrzik a szellemi és a tárgyi örökséget. Ezek a házak nem csak a gyűjtés és megőrzés, hanem az élményszerű ismeretszerzés helyszíneként is szolgálnak. Az utóbbi évtizedben egyre fontosabb szerepet kaptak a helyi termelők, akik a tájházak udvarán is felbukkanó vendégek. A meghívott tájházakkal együtt a településükön lévő hagyományos termékek készítőit is meghívjuk, akik a rendezvényen élőben is bemutatják házi készítésű, gyümölcsalapú portékáikat.
A tavalyi évhez hasonlóan az idén is köszöntjük az alapításuk kerek évfordulóját ünneplő tájházakat. A meghívott tájházak között több olyan is szerepel, akiknek a településéről a Muharay Népművészeti Szövetség meghívása révén érkeznek résztvevők. Ez jelenti az egyik kapcsolódási pontot a két szervezet között.
Szimbólumunk, az alma az idei rendezvényen is főszereplő. Szeretnénk bemutatni az alma jelentőségét, azt, hogy milyen szerepet játszott a népi táplálkozásban, a néphitben és gyógyításban, valamint azt is, hogy milyen egészségmegőrző hatása van. Ehhez kapcsolódóan a meghívott tájházak almás süteményeket, almából vagy más gyümölcsből készült helyi termékeket hoznak kóstolóba. Az almás ételek (sütemények, lekvárok) között versenyt hirdetünk. Receptet is kérünk a bemutatkozóktól, mely lehetőséget ad arra, hogy a településükön jellemző hagyományos almás ételeket népszerűsítsük. A tavalyi évben megkezdett faültetést hagyománnyá szeretnénk tenni, így az idén is a program részét képezi egy almafa elültetése. Forrás: https://www.tajhazigazgatosag.skanzen.hu/hagyomanyaink-vendegsegben.html